Informacija
Liepos 3-9 d., 2021 m.
Anglija. Pažintinė – specializuota kelionė
Su kelionės vadovu-vertėju iš Lietuvos (7d./6n.)
Kaina: 695 EUR + aviabilietas (nuo 120 EUR)
Anglijos sodai – jau penktoji mūsų kelionių po gražiausius Europos sodus kryptis, kasmet suburianti vis gausesnį ir spalvingesnį keliaujančių kraštovaizdžio specialistų būrį iš visos Lietuvos.
2020 metų kelionė mus veda į sodo meno lopšį, tą šalį, kuri kūrė ir iki šiol diktuoja kraštovaizdžio meno tendencijas visam pasauliui. Lankysimės ne tik istoriniuose soduose, bet matysim ir garsiausių šių dienų kraštovaizdžio dizainerių ir architektų darbus. Per jų kūrinius geriau pažinsime ir pačios šalies istoriją.
Į kelionės kainą įskaičiuota | – 6 naktys 3* viešbučiuose/nakvynės namuose su pusryčiais, dviviečiame kambaryje; – kelionės vadovo-vertėjo paslaugos; – pervežimai į programoje nurodytus objektus komfortabiliu turistinės klasės autobusu. |
Į kelionės kainą neįskaičiuota | – Lėktuvo bilietai Vilnius – Londonas – Vilnius (nuo 120 EUR); – galimi Jūsų pasirinkto bagažo mokesčiai; – įėjimo mokesčiai į sodus – apie 180 – 200 EUR; – arbatpinigiai vairuotojui – apie 30 EUR (6 kelionės dienoms); – maitinimas – pietūs ir vakarienės; – vienviečio kambario priemoka – 200 EUR; – draudimas kelionės metu (draudžiame kompleksiniu BTA kelionių draudimu); – asmeninės išlaidos. |
Pastabos | – Kelionės programos lankomų objektų tvarka gali keistis; – kelionei reikalingas pasas, kuris galiotų ne mažiau, nei 6 mėn. nuo kelionės pabaigos. |
Kelionės programa
18.45 val. atskrendame į Londono oro uostą. Pervežimas į viešbutį. Pakeliui sustojame pavakarieniauti. Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Šiandien lankysime du nuostabius sodus. Brouton Greinž (Broughton Grange garden) sodas, daugiau nei 200 metų priklausęs Morrell šeimai 1992 metais perėjo į naujo šeimininko, garsaus Anglijos dizainerio, Tom Stiuart Smith rankas. Per paskutinius 25 metus čia įvyko didžiuliai pokyčiai – istorinis sodas atgimė šiuolaikiškoje interpretacijoje, išlaikant klasikines tradicijas. Toks naujoviškas sprendimas sulaukė neįtikėtino pripažinimo ir 2019 metais buvo pripažintas geriausiu istorinio sodo rekonstrukcijos projektu.
Laisvas laikas pietums – senoviniame angliškame kaimelyje Great Tew. Kaimo istorija siekia romėnų laikus. Tai liudija išlikusios mozaikos ir IV a. romėnų vilos liekanos. Nuo 1780 m. žemes valdė turtinga Stratton šeima dalyvavusi Rytų Indijos kampanijoje. 1808 m. John Louden, garsus botanikas renovavo parką. Žaviame kaimelyje – 125 gyventojai, veikia kavinė, kriketo klubas, mokykla.
Vaterperio sodai (Waterperry gardens). Beatrix Havergal šioje vietovėje 1932 metais įkūrė mergaičių sodininkystės mokyklą, kuri veikė iki 1971 metų. Daugiamečių žolinių augalų kolekcija, tvenkinys su vandens lelijomis, alpinariumas, rožynas… 3,2 hektarų plote sukurti nuostabaus grožio angliški sodai, prekiaujama augalais bei sodo reikmenimis ir suvenyrais. Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Lankome Oksfordą. Nedidelis Oksfordo miestas yra lyg viena milžiniška mokykla: vaikščiojant senamiesčio gatvėmis galima aplankyti puošnias kolegijų aulas, bibliotekas, erdvius valgomuosius, botanikos sodą, pajusti šalies kultūrą, susipažinti su istorija. Kad susidarytumėte bendrą vaizdą apie Oksfordą, siūlome paplaukioti tradiciniais laiveliais upėmis ir kanalais supančiais miestą.
Oksfordo universiteto įkūrimo data tiksliai nežinoma, bet manoma, kad jis buvo įkurtas XI a. ir buvo pirmasis teologijos, medicinos ir teisės mokslo centras anglakalbių pasaulyje. Šiandien Oksfordo Universitetą sudaro 38 kolegijos, kiekviena kolegija veikia autonomiškai, o laipsnius suteikia universitetas, egzaminai būna tik studijų pabaigoje.
Šiandien mūsų lankomas želdynas The Barn at Bury Court – tai P. Oudolfo projektuotas sodas. Bury Court sodai yra palyginus „jauni“, įkurti 1996 metais. Sodas gimė šalia augalų prekybos centro. Kai centras užsidarė, naujasis šeimininkas John Coke bendradarbiaudamas su garsiausiu šių laikų sodų kūrėju iš Olandijos, Pietu Oudolfu sukūrė dekoratyvinių želdinių ir daugiamečių augalų sodą. Viena iš naujojo sodo dalių sukurta vėliau, kraštovaizdžio dizainerio – minimalisto Christopher Bradley-Hole. Nors ir labai skirtingi abiejų kūrėjų stiliai, sode viskas susilieja į darnią visumą.
Dvaro rūmų sodas (The Manor House). Klasikinis XV a. rūmų parkas 1909 m. buvo restauruotas Gertrude Jekyll. Tai tiksliausiai ir išsamiausiai atkurtas sodas su laukinių žolių takais besidriekiančiais tarp vešlių rožių krūmų ir medžių iki ramybės oazės – žalumoje skendinčio tvenkinio. Sodus supa vaismedžių alėja su pavėsinėmis ir terasomis įrengtomis po riešutmedžiais. Apdovanotas „Auksine žvaigžde“ televizijos laidoje „Mano gražiausi namai ir sodas Didžiojoje Britanijoje“. Tai vienas lankomiausių sodų-muziejų Anglijoje.
Naujomis idėjomis nustebins Australijos sodų dizainerės Marylyn Abbott sukurtas Vakarinis Žaliasis sodas (West Green Garden). XIII a. rūmų sode, derinant šiuolaikinį dizainą su modernia klasika, kelis dešimtmečius buvo vykdomi sėkmingi pertvarkymo darbai. Senąją dvasią išlaikę vandens laiptai, tvenkiniai prisodinti vandens lelijų, puikiai dera su naujomis augalų ir spalvų temomis, islamiško dizaino intarpais. Nakvynė viešbutyje.
Po pusryčių lankysime Vizlio sodus (RHS Wisley gardens) – garsiausius ir kone didžiausius sodus Jungtinėje Karalystėje apimančius 97 hektarų plotą, kuriame yra daugybė garsiausių kraštovaizdžio dizaino meistrų kūrinių. Nors jo lankymui ir paskirsime visą dieną, bet greičiausiai išeisime su troškimu vėl čia sugrįžti. Kasmet Karališkosios draugijos globojamą sodą aplanko apie milijonas lankytojų, o jo priežiūra kasdien rūpinasi 75 sodininkai, 25 studentai ir apie šimtas savanorių.
Vakarop pasieksime Braitoną ( Brighton) – kurortinį miestelį prie Lamanšo sąsiaurio garsėjantį įspūdingu Karališkuoju pavilionu (The Royal Pavilion). Rūmai buvo skirti karališkos šeimos narių pajūrio poilsiui. Vėliau garsusis architektas John Nash pristatė bokštelius ir minaretus XIX a. madingu eklektišku stiliumi. Dėl indiško saracėniško stiliaus ir sniego baltumo sienų, XVIII a. pradžioje statyta karališkoji rezidencija buvo praminta Tadžmahalu. Elegantiški rūmai ir gelsvo smėlio paplūdimiai pritraukia daugybę lankytojų pasiilgusių vasaros saulės vonių. Nakvynė viešbutyje.
Po pusryčių lankysime Denmans sodus (Denmans garden), kurie tapo garsaus Anglijos kraštovaizdžio dizainerio John Brookes namais. Labai mylėdamas šią vietą, jis ne tik rekonstravo sodą, bet pavertė jį savo kūrybine laboratorija, kurioje išbandydavo naujausias idėjas pralenkiančias laiką. Tai bus puiki proga pasisemti netikėtų idėjų, naujų minčių sodų kūrybai.
Vėliau apžiūrėsime Sasekso prerijų sodą (Sussex Prairie Garden). Iškalbingos sodo skulptūros, išnyrančios klaidžiojant po augalų labirintus, turtinga dekoratyvių žolių paletė… Tai erdvus natūralistinio stiliaus prerijų augalų sodas, nepaliekantis abejingų natūralistinio želdinimo stiliaus gerbėjų.
Nedidelis, privatus, šlaite sukurtas Follers Manor garden sodas 2008 metais išgarsėjo dėl savo puikaus dizaino sprendimų, harmoningos jungties su supančiu kraštovaizdžiu. Sodo autorius – garsus dizaineris Ian Kitson. Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Šiandien – gražiausių privačių sodų diena. Great Dixter gardens istorijos ištakos siekia Viduramžių laikus, bėgant metams pastatų daugėjo, o sodas suklestėjo kuomet sodyba priklausė garsiam rašytojui-sodininkui Christopher Lloyd. Grįžęs iš antrojo pasaulinio karo jis nėrė į sodininkystę, baigė dekoratyvinės sodininkystės mokslus ir šiam menui-amatui pašventė visą savo likusį gyvenimą. Po daugelio metų uolaus darbo jo sodas išgarsėjo už Anglijos ribų, bei pelnė ne vieną apdovanojimą.
Sissinghourst pilies sode greta XVI a. pastatų šliejasi garsiausias Anglijoje XX amžiaus sodas ypač žinomas dėl Baltojo sodo. Tai nuostabus šioje šalyje gimusio judėjimo “Menai ir amatai” pavyzdys. Sodas yra įkurtas buvusioje viduramžių pilies vietoje ir kai kurie pastatų fragmentai išlikę iki mūsų laikų. Už atkurtą sodą turime būti dėkingi jo buvusiems šeimininkams diplomatui Harold Nicolson ir jo žmonai, poetei, rašytojai Vita Sackville-West. Sodo struktūroje puikiai atpažinsime ir Gertrude Jekyll kūrybinį braižą.
Vėliau lankome įspūdingą Leeds pilį stūksančią ežero salose. Tai viena iš įsimintiniausių Kento grafystės istorinių pilių garsėjanti senais klasikiniais sodais ir paslaptingomis grotomis. Nakvynė viešbutyje.
Po pusryčių mūsų laukia nuostabus reginys – tradicinis festivalis kasmet liepos mėnesį vykstantis Londone (antras didžiausias toks renginys Anglijoje po Chelsea parodos). ‘Hampton Court Palace Flower Show‘ – tai viena didžiausių pasaulyje gėlių paroda. Parodoje apsilanko apie 130 000 lankytojų, sodininkystės ir gėlininkystės mėgėjų, iš viso pasaulio. Skirtingai nei ne mažiau garsioje Chelsea gėlių parodoje, čia rasite ne tik akis džiuginančių sodo grožybių, bet sužinosite kaip patiems užsiauginti ekologiškų produktų, ką skanaus iš jų galima pagaminti, kaip juos prižiūrėti. Festivaliui skirsime visą dieną. Vakare – pervežimas į oro uostą. Skrydis į Vilnių.