Informacija
Piligriminė-pažintinė kelionė. Prancūzija
Grupę lydės br. Paulius Juozapas CSJ ir kelionės vadovas iš Lietuvos
Kelionė aplankant Prancūzijos iškiliausias šv. Mergelės šventoves – tai vis nauji, kitokie susitikimai su Dievo Motina gražiausiuose pietų Prancūzijos gamtos kampeliuose.
Palikime šurmuliuojančias Kanų gatveles ir persikelkime į ramybe alsuojančią žaliąją šv. Honorato salą: asketiškas cistersų vienuolynas, iškalbingi šventųjų gyvenimai, istorija ir skaidri Viduržemio jūros pakrantė… Tradicija pasakoja, kad nedidukus Viduržemio jūros uostamiesčius pirmaisiais amžiais pasiekė bėgliai iš Palestinos – Marija Magdalietė, Marija Kleopė, Sara, Lozorius, Zachiejus… Jie apaštalavo pakrantėse ir būrė pirmąsias krikščioniškas bendruomenes. Marijos Magdalietės palaikai iki mūsų dienų saugojami šv. Maksimino bazilikoje…
Štai Alpių kalnuose įstrigęs kaimelis su įspūdingais kriokliais ir XI a. bažnytėle skirta Globojančiai Mergelei Marijai. Ji stovi toje vietoje, kur Va. įsikūrę Lerino salų vienuoliai buvo pastatę pirmą Mergelės Marijos koplytėlę. Kalnuose trykštantys šaltiniai tarpeklyje susilieja ir leidžiasi į miestelį srauniais kriokliukais. Miestelis įsikūręs Verdono tarpeklio prieigose.
Visai kitoks susitikimas su Dievo Motina laukia Avinjone – popiežių mieste. Virš galingos pilies iškilusi miesto globėja saugo miesto ramybę ir popiežių kapus. Le Puy en Velay – piligrimų kelio pradžia. Nuo IX a. piligrimai pėsti iš čia pradėdavo kelionę prie šv. Jokūbo palaikų, Rokamadūras – stulbinantis kelių aukštų miestas, nustebins Juodosios Madonos koplyčia, kripta su Zachiejaus relikvijomis, Padirako įgriuvos požeminis pasaulis.
Mergelės Marijos apsireiškimo vieta – Lurdas – viltingų maldų ir pasitikėjimo Marijos globa ženklas. Šiandien sustoti ir tiesiog pabūti maldoje daugeliui iš mūsų yra prabanga.
Ši kelionė kartu yra ir žemiška, ir stebuklinga, talpinanti savyje daugybę ramybės ir susitaikymo valandėlių, tad siūlome tapti šios nepaprastos patirties bendrakeleiviu.
Į kelionės kainą įskaičiuota | – kelionė mikroautobusu; – 7 nakvynės viešbučiuose, dviviečiuose kambariuose su pusryčiais; – kelionės vadovo paslaugos; – dvasinio vadovo, lydinčio grupę, kelionės išlaidos. – ekskursinė programa; – kelionės dokumentų sutvarkymas. |
Į kelionės kainą neįskaičiuota | – lėktuvo bilietai: Vilnius-Nica; Tulūza-Nica-Vilnius (nuo 160 Eur); – jūsų pasirinkto bagažo mokesčiai; – draudimas kelionės metu (galime apdrausti keliautojus iki 75m. amžiaus); – priemoka už vienvietį kambarį 200 Eur; – asmeninės išlaidos; – pietūs, vakarienės; – bilietai į lankomus objektus ir miestų mokesčiai ~ 90 Eur. |
Pastabos | – Kelionės programos lankomų objektų tvarka gali keistis. – Kelionei reikalingas pasas arba asmens tapatybės kortelė, kuri galiotų dar bent 3 mėn. po kelionės pabaigos. – Minimalus grupės dydis – 8 žmonės. Esant mažesnei grupei, nei minimalus keliautojų skaičius, kelionė gali būti vykdoma perskaičiavus kainą mažesnei grupei. – Savarankiškai perkantys lėktuvo bilietus privalo suderinti pirkimą su kelionės organizatoriumi. |
Kelionės programa
21.00 val. atskrendame į Nicą. Žydroji pakrantė taip pavadinta dėl skaidrios ir šiltos jūros, švelnaus, niekada per daug neįkaistančio oro, visus metus žydinčių sodų ir nuostabių reginių, kurie atsiveria nuo stačių pakrantės uolų. Pervežimas ir nakvynė viešbutyje.
Po pusryčių keliaujame į Kanus, kino žvaigždžių pamėgtą Žydrosios pakrantės miestą, garsėjantį Festivalio rūmais, saulėtomis Kruazetės pakrantėmis, nedideliu senmaiesčiu su pilimi ant kalvos. Laiveliu persikeliame į žalią ramybės oazę – šv. Honorato salą su Va. Cistersų vienuolynu. Nedidelė sala pavadinta čia gyvenusio Šv. Honorato vardu. Pradžioje gyvenęs atsiskyrėlio gyvenimą, Va. Lerinų salose jis įkūrė vienuolyną, vėliau tapo Arlio vyskupu. Tikima, kad Airijos globėjas šv. Patrikas kurį laiką praleido šv. Honorato vienuolyne. Saloje iki šiol veikia cistersų vienuolynas, apsuptas vynuogynų sodų ir eukaliptų giraitės. Ši vieta susijusi su šv. Jono brolių įkūrimo istorija. Po pietų keliaujame į piligrimų pamėgtą St. Maximin la st. Baume kaimelį. Kaimelio bazilikoje nuo XIII a. saugomi šv. Marijos Magdalenos palaikai. Netoliese – šventoji Ola (Baume), kurioje pagal tradiciją šventoji apsigyveno savo gyvenimo pabaigoje. Pasakojama, kad Marija Magdalena, Lozorius ir šv. Maksiminas per Viduržemio jūrą laiveliu atplaukę į St Maries de la Mer uostą ir sėkmingai apaštalavę Provanse iki savo gyvenimo pabaigos… Lankome šv. Marijos Magdalietės olą. Siūlome lengvą piligriminį žygį iki Marijos Magdalenos olos. Keliaujame į Cotignac prioriją pas šv. Jono brolius. Cotignac kaime – kelios koplyčios skirtos šv. šeimynai, pastatytos Juozapo ir Marijos apsireiškimo vietose. Nakvynė svečių namuose.
Po pusryčių išvykstame į vaizdingą Verdono tarpeklį – Grand Canyon du Verdon. Tai didžiausias Europoje 25 km ilgio ir 700 m gylio susiformavęs gamtos stebuklas. Kelias veda link Lac de Sainte-Croix ežero, o tiksliau, išplatėjusios užtvenktos Verdon upės. Nusileidus iki tilto, galima pasimaudyti. Išsimaudę keliaujame į nedidelį Moustiers Sainte- Marie miestelį. Čia jau V a. saugaus prieglobsčio ieškodami olose apsistojo Lerins salų vienuoliai ir buvo pastatyta šv. Mergelės Marijos koplyčia. Svarbiausia miestelio įžymybė – Globojančios Dievo Motinos (Notre Dame de Beauvoir) bažnyčia ir tarp dviejų uolų kabanti aukso žvaigždė. Pasakojama, kad kryžiaus žygio metu Blaco kunigaikštis, pakliuvęs į saracėnų nelaisvę meldėsi ir pažadėjo, kad jei jis grįš į savo gimtą kaimą, Šv. Marijos garbei pakabins virš miestelio aukso žvaigždę. Tikroji žvaigždės atsiradimo istorija nėra žinoma, bet aišku, kad dabar kabanti žvaigždė yra jau 11-ta istorijoje. Auksinė, 1,25 m skersmens, kabanti ant 230 m ilgio grandinės, kartu su grandine sverianti 150 kg. Koplyčia pastatyta XII amžiuje, iki jos veda takelis su 262 laipteliais. Pavasarį žydi migdolai, kerintys raudonais žiedais, vasarą, kaip ir būdinga didžiajai daliai Provanso – marga ir kvepia levandos. Pro gražiausius Provanso kaimelius Rousillone, Gordes keliaujame link Avinjono. Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Šiandien keliaujame į viduramžiškos dvasios miestelį La Puy en Velay Prancūzijos vidurio dalies pietuose, kuriame buvo pastatyta pirmoji šventovė skirta Dievo Motinai Marijai. 430 m. šioje vietovėje apsireiškė Švč. Mergelė Marija, nuo tada ir prasidėjo krikščionybės plitimas šiame krašte. Pakeliui aplankome įspūdingą Ardešo tarpeklį, esant galimybei – vienus iš didžiausių stalagmitų-stalaktitų urvus. Atvykstame į La Puy en Velay: siauros gatvelės, raudonų čerpių stogai, jaukus senamiestis. Kartu tai ir vyskupų-grafų rezidencija. Nuo tada, kai vienas iš vyskupų 951m. pirmą kartą iškeliavo šv. Jokūbo keliu, miestelis buvo laikomas viena iš šv. Jokūbo kelio (Via Podiensis) pradžių. Aplankome Dievo Motinos katedrą, kurioje ir šiandien švenčiamos Piligrimų pamaldos, teikiami palaiminimai ir įteikiami piligrimų pasai, čia pirmą kartą nuskambėjo „Salve Regina“ giesmė; viduramžišką šv. Mykolo koplyčią iškilusią ant vulkaninės uolos viršukalnės… Nakvynė svečių namuose.
Pusryčiai. Šiandien mūsų kelias vingiuoja Overnės regiono plokščiakalniu. Vulkaninės kilmės uolienos gana minkštos, jose išskaptuotuose urvai puikiai tinka pelėsinio sūrio brandinimui. Šiame regione gaminamas garsusis Rokforo sūris. Rokamadūras – viena seniausių Prancūzijoje krikščionių šventovė, lankoma piligrimų nuo tų laikų, kai čia buvo atvežti šv. Amadūro palaikai. Šis šventasis tapatinamas su biblijiniu Zachiejumi, muitininku, kuris po persekiojimų Jeriche pabėgo į Dordonę ir apsigyveno uolose. Vietovė buvo pavadinta jo garbei – Rokamaduru („roc amador“ – Amaduro uola), jo relikvijos saugomos kriptoje. Dievo Motinos koplyčioje saugoma pačio Amaduro rankomis išdrožta Juodosios Madonos skulptūra, pritraukusi minias piligrimų. Viduramžiais atgailautojai lipdavo keliais stačiais laiptais, vedančiais į koplyčią, atgailos ženklan ant kaklo užsidėję grandines… Ant stačios uolos pakibęs miestelis turi kelias gatves ir kelis lygius: viduramžišką, kur stovėjo būstai skirti nakvynėms, religinį – su šv. Išganytojo bazilika, kriptomis ir šventomis koplyčiomis ir pilies teritoriją. Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Pagal galimybes aplankome įspūdingą 100 m gylio Padirako įgriuvą, esančią netoli Rokamadūro. Eifelio suprojektuotais laiptais galima nusileisti prie požeminės upės, pasigrožėti stalaktitais ir požeminiu ežeriuku. Apžiūrėję urvą, keliaujame į Lurdą. Pakeliui sustojame Tulūzoje. Trumpa pažintis su miesto šventovėmis: gotikinė bažnyčia, pastatyta pirmojo domininkonų vienuolyno vietoje, kur 1216 m. Šv. Dominykas įkūrė domininkonų ordiną. Jis tapo ir Tulūzos universiteto steigėju. Gotikinė Šv. Antano koplyčia su apokalipsinėmis freskomis datuojamomis XIV a. Šv. Sernino bažnyčia – didžiausia Europoje romaninė bazilika, pastatyta XI-XII a. maldininkams keliaujantiems į Santjago de Kompastelą. Pavakare pasiekiame Lurdą, Švč. Mergelės Marijos apsireiškimų vietą. Kiekvieną vakarą priešais Rožinio baziliką rengiama viltinga Rožinio procesija su žvakėmis. Meldžiamasi įvairiomis kalbomis… Dalyvaujame maldos procesijoje. Nakvynė Lurde.
Išaušus mūsų laukia pusryčiai ir Lurdo šventovės: Grota, Rožinio bazilika, Kryžiaus kelias, šv. Bernadetos namelis-muziejus… Galime pamedituoti Adoracijos koplyčioje arba dalyvauti ligonių ligonių palaiminime, maldoje prie šaltinio… Nakvynė piligrimų nakvynės namuose.
Lurdas. Laisvas laikas ryte skirtas maldai, poilsiui. Po pietų išvykstame į Tulūzos oro uostą. 19.15 val. skrydis Tulūza – Nica – Vilnius.