Informacija
Jubiliejiniai 2025 metai
2025 m. balandžio 9–14 d.
Grupę lydės kelionės vadovas iš Lietuvos
Kelionės kaina: 620 Eur + lėktuvo bilietai (nuo 200 Eur)
„Jubiliejus Bažnyčios gyvenime visada buvo didelės dvasinės, bažnytinės ir socialinės svarbos įvykis“, – skelbia popiežius Pranciškus, pavesdamas užduotį 2025-aisiais surengti Jubiliejinius metus, vildamasis, kad jie taps reikšmingu evangelizaciniu įvykiu kiekvienai katalikų bendruomenei pasaulyje.
Šventųjų metų centre – visiems žemės gyventojams svarbi vilties, kaip gėrio lūkesčio ir troškimo, tema. Poreikis išreikšti viltį suvienija visas pažinimo sritis ir skatina žmoniją įsitraukti į pažangos ir gerovės procesą.
Seniausi šiandien žinomi Jubiliejiniai metai yra įsteigti popiežiaus Kaliksto II ir švenčiami nuo 1126 m. Tai šventojo apaštalo Jokūbo, gerbiamo Santjago de Komposteloje, vienoje iš pagrindinių krikščioniškojo pasaulio piligrimystės vietų, šventieji metai.
Popiežius Bonifacas VIII 1300 m. vasario 22 d. paskelbė pirmąjį Jubiliejų. Ta proga išleistoje bulėje buvo suteikti visuotiniai atlaidai visiems, kurie per 1300 metus trisdešimt kartų (romiečiai) arba penkiolika kartų (užsieniečiai) aplankys Šventojo Petro ir Šventojo Pauliaus už miesto sienų bazilikas. Šie šventieji metai turėjo būti ateityje kartojami kas šimtą metų.
Popiežius Klemensas VI, norėdamas suvienodinti intervalą su žydų Jubiliejumi, nusprendė jį sutrumpinti iki 50 metų. Vėliau popiežius Urbonas VI šį laikotarpį sutrumpino iki 33 metų, t. y. iki Jėzaus žemiškojo gyvenimo trukmės.
Martynas V 1425 m. naują Jubiliejų pradėjo pirmą kartą atidarydamas Šventąsias duris Laterano bazilikoje. Šis popiežius 1418 m. tarpininkavo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos paliauboms su Vokiečių ordinu. 1421 m. patvirtino Medininkų vyskupiją, parašė laiškų Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vytautui, ragindamas nutraukti ryšius su husitais. Taip pat 1421 m. parašė laišką Jogailai, kuriame paminėjo savo kraujo giminystės saitus su Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais: „Mūsų pačių šeima Colonna, iš kurios mes gimę pagal kūną, mus saisto giminystės ryšiais.“
Pirmieji Romos piligrimai lankė apaštalų ir kankinių kapus. Šventą kelionę jie pradėdavo Šv. Petro bazilikoje, paskui pagal Tiberį traukdavo Šv. Pauliaus bazilikos link. Pagerbę apaštalų kapus, piligrimai su giesmėmis ir vėliavomis pasukdavo keliu, iki šiol vadinamu Septynių bažnyčių keliu, vedančiu iki Šv. Sebastijono katakombų. Pasimeldę prie kankinių kapų, piligrimai grįždavo į miestą, pakeliui stabtelėdami Quo Vadis koplyčioje. Ant Celijaus kalvos jie surengdavo vakarienę po atviru dangumi, kūrendavo laužus, laužydavo duoną, gėrė vyną, giedojo giesmes ir šoko. Iš ryto eidavo į Lateraną. Pasimeldę Šv. Jono bazilikoje ir prie Šventųjų Laiptų, keliaudavo į Šv. Jeruzalės Kryžiaus bažnyčią pagerbti Jėzaus Kryžiaus relikvijų. Išėję pro Didžiuosius vartus, maldininkų procesija aplankydavo Šv. Lauryno diakono baziliką. Grįžę į miestą, traukdami „Canto delle vanita“ („Tuštybių giesmę“), eidavo prie paskutinio kelionės punkto – Švč. M. Marijos Didžiosios bazilikos.
Į kelionės kainą įskaičiuota | – 5 nakvynės svečių namuose–viešbutyje su pusryčiais; – grupės vadovo-gido paslaugos; – ekskursinė programa; – kelionės dokumentų sutvarkymas. |
Į kelionės kainą neįskaičiuota | – Lėktuvo bilietai Vilnius – Roma – Vilnius (su rankiniu 40x30x20 cm bagažu) (nuo 200 Eur); – kelionės medicininių išlaidų draudimas (galime apdrausti BTA draudimu keliautojus iki 75 m. amžiaus); – jūsų pasirinkto bagažo mokesčiai (papildomas salono bagažas (Priority) – nuo 60 Eur, registruotas 10 kg lagaminas – nuo 80 Eur); – vietinis transportas Romoje, pervežimas oro uostas – viešbutis – oro uostas (~ 35 Eur); – pietūs ir vakarienės, kitos asmeninės išlaidos; – mokami objektai, programoje pažymėti žvaigždute (~70 Eur); – priemoka už vienvietį kambarį – 350 Eur. |
Pastabos | – Kelionės vadovas muziejuose ir bažnyčiose ekskursijų neveda; naudojamės audiogidais arba vietinio gido paslaugomis. – Kelionės programa ir lankomų objektų tvarka gali keistis. – Kelionei reikalingas LR pasas arba asmens tapatybės kortelė, galiojanti dar bent 3 mėnesius po kelionės pabaigos. – Grupės dydis – 20 žmonių. |
Kelionės programa
Skrydis Vilnius – Roma. Vėlai vakare atvykstame į Romos oro uostą. Vietiniu transportu vykstame į viešbutį ir įsikuriame. Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Lankome Švenčiausiojo Jėzaus Vardo (Il Gesu) bažnyčią. Simboliška, kad būtent šioje šventovėje, šalia didžiojo altoriaus, yra palaidotas Jurgis Radvila (1556–1600), vos 27-erių tapęs pirmuoju Lietuvos kardinolu. Simboliška ir tai, kad ši bažnyčia laikoma pirmuoju pasaulyje barokiniu pastatu. Italijoje gimęs barokas vėliau įtakojo Vilniaus ir visos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės architektūrą. 2013 m. šioje bažnyčioje buvo švenčiamas Lietuvos globėjo šv. Kazimiero liturginis paminėjimas, kuriame dalyvavo lietuviai, atvykę į Romą Žemaičių Krikšto 600 metų jubiliejaus proga. Vėliau – pasivaikščiojimas po barokinį Romos senamiestį: Trevi fontanas, Navonos aikštė, Ispanijos aikštė. Nakvynė viešbutyje.
Po pusryčių tęsiame pažintį su Roma: Šv. Jono Laterano bazilika – Romos katedra. Tai pirmoji imperatoriaus Konstantino nurodymu pastatyta krikščionių šventovė, viena iš keturių svarbiausių šventojo miesto bazilikų. Konstantino motinos šv. Elenos į Romą atgabenti Šventieji Laiptai ir Šventų Švenčiausia popiežiškoji koplyčia. Lankome netoliese esančią Šv. Kryžiaus Jeruzalėje baziliką, kurioje saugomos Konstantino motinos 325 m. iš Šventosios Žemės į Romą pargabentos kryžiaus relikvijos. Bazilika nuo pat pradžių sumanyta kaip didis relikvijorius, skirtas brangiems Jėzaus kančios įrodymams apsaugoti ir išsaugoti. Ji pavadinta „Jeruzalėje“ būtent dėl to, kad viduje prie pamatų pagrindo yra išberta žemės nuo Kalvarijos kalno. XV a. bažnyčios apsidės arkoje rasta dėžutė, o jos viduje – Titulus Crucis – užrašas, buvęs ant Jėzaus kryžiaus.
Pasivaikščiojimas po antikinę Romą: Koliziejus, Palatino kalva, ant kurios, pasak tradicijos, gimė ir augo miesto įkūrėjai Romulas ir Remulas. Antikiniai Romos forumai, menantys auksinius imperijos amžius. Nakvynė viešbutyje.
Po pusryčių keliausime antikos laikų keliu Via Appia, kuriuo kažkada ėjo šv. Petras, sutikęs kelyje Mokytoją, ir traukė minios piligrimų. Lankome Šv. Sebastijono katakombas, kur buvo laidojami pirmieji krikščionys. Viena iš svarbiausių Romoje – Šv. Sebastijono bazilika. IV a. šią baziliką sumanė imperatorius Konstantinas, davęs jai Basilica Apostolorum vardą apaštalų Petro ir Pauliaus garbei, kurių šventosios relikvijos čia buvo saugomos apie penkiasdešimt metų. Tik vėliau bazilika gavo Šv. Sebastijono titulą, Diokletiano laikais nukankinto kareivio garbei, kurio palaikai saugomi šalia esančiose katakombose. Nuo iškalbingo Cecilijos Metelos mauzoliejaus prasideda vaizdingiausia Apijaus kelio atkarpa su mažais lauko altoriais ir paminklais. Lankome vieną iš keturių svarbiausių Romos bazilikų – Šv. Pauliaus už sienų, pastatytų ant šv. Pauliaus kapo. Apaštalas Paulius buvo nukirsdintas imperatoriaus Nerono nurodymu į pietus nuo Romos esančioje vietovėje. Nukirsta jo galva, pasakojama, atsimušė į žemę tris karus ir tose vietose ištryško trys šaltiniai. Jubiliejinių metų Gailestingumo durys, įspūdingas vidinis bažnyčios kiemelis su grakščiomis įvijinėmis kolonomis. Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Verbų sekmadienio šv. Mišios Vatikane, Šv. Petro aikštėje. Tai paskutinio Romos Forumo proporcijas išlaikiusi aikštė, kurioje į popiežiaus aukojamas mišias susirenka maldininkai iš viso pasaulio. Vėliau tęsime pažintį su Roma. Lankome Santa Maria Maggiore (Švč. Mergelės Marijos) baziliką. Tai didžiausia Romoje Mergelės Marijos šventovė. Čia saugoma iš Betliejaus atgabenta ėdžių relikvija. Bazilikos skliautus puošia vienos seniausių Romoje mozaikos, garsių meistrų darbai. Tradiciškai tikima, kad Mergelės Marijos ikona buvo nutapyta apaštalo Luko. Šioje bazilikoje ilsisi ir vienas iš žymiausių Romos bei pasaulio istorijoje baroko architektų – Berninis. Vėliau lankoma Šv. Lauryno už miesto sienų bazilika. Tai viena iš septynių pagrindinių Romos bazilikų, pastatytų ant ispanų kilmės diakono šventojo Lauryno kankinimo vietos. Jis buvo nukankintas Romos imperatoriaus Valerijano laikais. Tradicija nurodo, kad jis buvo kankintas ant įkaitintų grotelių toje pačioje vietoje, kur šiandien stovi imperatoriaus Konstantino statyta bazilika. Netoliese yra senosios Romos miesto Verano kapinės. Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Šiandien lankysime mažiausią pasaulyje valstybę – Vatikaną. Pagal galimybes siūlome aplankyti Vatikano muziejų. Tai vienas iš didžiausių pasaulio meno lobynų: Rafaelio ištapyti popiežių apartamentai, Mikelandželo freskos Siksto koplyčioje, kurioje renkamas popiežius, Pinakoteka – popiežiškoji paveikslų galerija ir kt. Šv. Petro bazilika – didžiausia ir svarbiausia pasaulio katalikų bažnyčia, pastatyta ant šv. Petro kapo, šalia Nerono cirko. Didingoje bazilikoje matysime ankstyviausią ir tobuliausią Mikelandželo kūrinį – „Pieta“, iškalbingas Berninio ir jo mokinių sukurtas skulptūras, aplankysime apaštalo Petro kapo kriptą, popiežių palaidojimo vietas. Esant galimybei, siūlome pasigėrėti Romos panorama nuo Mikelandželo suprojektuoto dvigubo bazilikos kupolo, į kurį veda 330 pakopų laipteliai. Laisvas laikas, kurio metu galima nusipirkti suvenyrų, pasimėgauti itališkais ledais ar užsukti į itališko maisto restoraną. Vietiniu transportu vykstame į oro uostą. Vėlyvas skrydis Roma – Vilnius.