Informacija
LAISVŲ VIETŲ NĖRA
2024 m. liepos 24‒31 d.
Škotija. Pažintinė kelionė
Grupę lydės botanikė, želdynų dizaino specialistė Dalia Bastienė ir kelionės vadovas iš Lietuvos
Kaina: 990 Eur + lėktuvo bilietai (nuo 190 Eur)
Į kelionės kainą įskaičiuota | – kelionė patogiu autobusu; – 7 nakvynės viešbučiuose, dviviečiuose kambariuose su pusryčiais; – kelionės vadovo ir profesionalios sodų dizainerės paslaugos; – ekskursinė programa; – kelionės dokumentų sutvarkymas. |
Į kelionės kainą neįskaičiuota | – Lėktuvo bilietai Kaunas-Liverpulis/Edinburgas-Kaunas (nuo 190 Eur) su rankiniu 40x20x25 cm bagažu; – jūsų pasirinkti bagažo ir vietų lėktuve mokesčiai; – priemoka už vienvietį kambarį – 260 Eur; – kelionės medicininių išlaidų draudimas (galime apdrausti BTA draudimu keliautojus iki 75 m. amžiaus); – miestų turistiniai mokesčiai, arbatpinigiai, pietūs, vakarienės, ir kitos asmeninės išlaidos; – bilietai į mokamus objektus, sodus, parodą. Mūsų lankomi sodai ~ 150 Eur; papildomiems mokamiems objektams gali prireikti ~ 50 Eur. |
Pastabos | – Kelionės programos objektų lankymo tvarka gali keistis. – Kelionei reikalingas 6 mėn. po kelionės pabaigos galiojantis LR piliečio pasas. Asmens tapatybės kortelė netinka. – Grupės dydis – 30 žmonių. Esant mažesnei grupei, nei minimalus keliautojų skaičius, kelionė gali būti vykdoma perskaičiavus kainą mažesnei grupei. – Savarankiškai perkantys lėktuvo bilietus privalo suderinti pirkimą su kelionės organizatoriumi ir apie tai informuoti iš anksto. |
Kelionės programa
Skrydis Kaunas – Liverpulis. Oro uoste sėsime į turistinį autobusą ir leisimės į kelionę link Manchesterio. Dar prieš pietus spėsime aplankyti naujausią RHS sodą Bridgewater, lankytojus priimantį nuo 2021 metų. Jo pagrindinį planą kūrė garsus dizaineris Tom Stuart-Smith. RHS – Karališkoji sodininkystės draugija yra pirmaujanti sodininkystės labdaros organizacija Jungtinėje Karalystėje, siekianti praturtinti gyvenimą augalais ir grožiu. Po pietų keliausime į Sheffieldą susipažinti su novatoriška „Grey to Green“ aplinkos strategija mieste. Šią efektyvią aplinkos ir ekonomikos plėtros strategija sukūrė Šefildo miesto taryba bandydama išspręsti kelias miesto apželdinimo problemas. Sheffieldas – vienas didesnių Anglijos miestų, garsėjantis pilimis, kuriose buvo kalinama Škotijos karalienė Marija Stiuart; ypatingai gerai išvystyta plieno pramone. Ir šiandien apie pusė chirurgijoje naudojamų skalpelių yra pagaminta Šefilde. Nakvynė viešbutyje.
Po pusryčių keliaujame į Chatsworth rūmų sodus, kurių turtingoje istorijoje savo kūrybos žymes paliko Lancelot „Capability“ Brown, juose esantis akmenų sodas buvo įkvėpimo šaltinis dizaineriui Dan Pearson kuriant Chelsea parodai. Žinomi sodų kūrėjai Tom Stuart Smith, James Hitchmough irgi įgyvendino savo projektus Chatsworth. Dar vienas žinomo kraštovaizdžio architekto Tom Stuarth Smith Hepworth Gallery želdinimo projektas buvo sukurtas 2019 m., žemės sklype tarp Viktorijos laikų malūno ir modernistinės betoninės pilkos spalvos šiuolaikinio meno galerijos, kurioje eksponuojami menininkų darbai nuo XX amžiaus iki šių dienų. Revoliucingas, „antiminimalistinis“ sodas, neturintis vartų pavadintas garsios menininkės Dame Barbara Hepworth (1903–1975) garbei. Jorkšyro grafystėje visais metų laikais grožiu garsėjantis RHS Garden Harlow Carr sodas netoli Leeds miesto – tikras Škotijos sodų deimantas, Knaresboro miško, senovinio karališkojo medžioklės ploto, dalis. Sodo istorija prasideda XVIII a., kai miške buvo aptikti sieringo vandens šaltiniai. Vėliau dvaro savininkas Henris Wrightas išvalė ir apsaugojo vieną iš sieros šulinių, o po ketverių metų pastatė viešbutį ir pirtį. Vėliau buvo įkurti Montague-Burton „mokomieji“ sodai, dekoruoti skulptūromis, atkurtas miškas, pastatytas Alpių namas ir Bramall mokymosi centras, vienas žaliausių pastatų šalyje… Nakvynė viešbutyje.
Šiandien po pusryčių, jei bus galimybė, planuojame aplankyti Middleton Lodge – elegantišką ir kerintį Allisonų šeimos atgaivintą privatų dvarą netoli Ričmondo, Šiaurės Jorkšyre. Tai puiki vieta atsipalaiduoti kaimo vietovėje ir paragauti puikaus maisto net keliuose restoranuose. Dvaras nuomojamas renginiams ir vestuvėms, todėl įkurtos išskirtinės erdvės skirtos įvairioms šventėms. Per pastaruosius 16 metų Allisonai pakeitė dvaro sienomis aptvertus sodus, trobą ir ūkinius pastatus, kuriuose dabar įsikūrę du apdovanojimus pelnę restoranai, 30 miegamųjų viešbutis, du kotedžai be maitinimo ir du procedūrų kambariai – visi kruopščiai išdėstyti kaimeliais tarp privačių pievų, sodų ir parko. Kiekviena individualiai suprojektuota erdvė semiasi įkvėpimo iš dviejų akrų mūryto sodo, kurį 2014 m. perkūrė Tom Stuart-Smith. Middleton Lodge yra svajonių užmiesčio dvaras. Jei nepavyktų aplankyti šio dvaro, tuomet pasiūlysime ne prastesnius Newby Hall Gardens netoliese. Po pietų tyrinėsime Lowther pilies sodus. Iš Anglijos ežerų rajone laukiančių lobių, Lowther pilies griuvėsiai ir sodas yra ypatingas perlas. XIX amžiaus sandūroje pastatyta pilis buvo didžiulė, sakoma, kad kiekvienai metų dienai buvo skirtas kambarys, o pro langus atsiverdavo sodų panoramos. Pirmą kartą sodus XVII amžiuje oficialiai įrengė pirmasis vikontas seras Johnas Lowtheris, gilus mąstytojas ir, ypač sodams, atsidavęs vegetaras. Didįjį kukmedžių alėją papildė Knot Gardens, kur buvo auginami vaisiai ir daržovės tuometinėms Lowther Hall virtuvėms.
Tačiau 1957 metais pilis buvo nugriauta. Išliko tik fasadas ir išorinės sienos, ir daugiau nei pusę amžiaus ši vieta buvo tuščia, sodai sunyko.
Šiandien Lowther pilis yra viena iš labiausiai intriguojančių šalies lankytinų vietų. Dramatiški griuvėsiai, sodai soduose. Sodai išryškina Žemutinės pilies įspūdingų griuvėsių mastą ir grožį, atsispindi praeities ir dabarties grumtynės dėl erdvės.
Sodo senienos, tokios kaip romėnų pirtis ir akmeninės kolonos, primena Viktorijos vidurio laikotarpį; o uolos, japonų, saldžiai kvepiantys ir vilkdalgių sodai, primena tą ankstyvąjį Edvardo laikotarpį, kai Geltonasis grafas entuziastingai stengėsi neatsilikti nuo naujausių sodininkystės madų. Tomas Mawsonas buvo vienas iš daugelio jo samdomų sodų dizainerių. Vokietijos kaizerio pasveikinimui, vieno iš jo apsilankymų Žemutinėje pilyje metu, buvo suplanuota „Imperatoriaus kelionės“ alėja.
Glazgas – didžiausias Škotijos miestas, laikomas komercine Škotijos sostine, ant Klaido upės. Patį Glazgo miestą VI a., spėjama, įkūrė krikščionių misionierius Šv. Mungo. Ten, kur dabar stovi Glazgo katedra, jis įsteigė bažnyčią. Glazgas netruko tapti religiniu centru ir išaugo… Pažintis su Glazgu – didžiausias Škotijos miestas, judrus, pramoninis centras, tačiau jo senamiestis turi savito žavesio, atrodo gyvas ir besikeičiantis, su daugybe tiltų. Aplankome miesto katedrą (XIII a.); Šv. Jurgio aikštę, Glazgo rotušę. Vakarinėje miesto dalyje – Glazgo universitetas, laikomas vienu seniausių Škotijoje. Vakarinis pasivaikščiojimas pėsčiomis po senamiestį. Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Šiandien – pilių sodų diena. Drummond pilis yra Pertšyre, Škotijoje. Pilis žinoma dėl savo sodų, kuriuos „Historic Environment Scotland“ apibūdino kaip geriausią klasikinių terasinių sodų pavyzdį Škotijoje. Drummondas pasižymi visomis dvariško XVII amžiaus Škotijos renesanso sodo savybėmis. Tai sudėtinis sodas, pertvarkytas ankstyvaisiais Viktorijos laikais ir vėl atnaujintas XX amžiuje, kai buvo kruopščiai išsaugotos sodo erdvės ir išskirtinis originalaus XIX amžiaus dizaino įdomumas. Vėliau lankome vieną didžiausią Škotijoje Blaire pilį – senovinę Atholo kunigaikščių ir grafų buveinę, paskutinės Europoje privačios kariuomenės namus. Apsilankę Blairo pilyje, popietę praleisime pasivaikščiodami ir mėgaudamiesi Blairo pilies Heraklio (Hercules) sodu. Šis erdvus, apjuostas sodo sienų, gyvatvorių, tvenkinių su senais medžiais, nuostabiai sutvarkytas sodas pilnas žiedų, skulptūrų, buvo įrengtas XVIII a., o pilis buvo pastatyta XIX a. pabaigoje ir išliko autentiška iki mūsų dienų su nedideliais pakeitimais. Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Kelionė per Hailandą, kuris škotui reiškia ne tik kalvotą vietovę, bet ir išdidžių keltų bei karių žemę. Važiuojame paslaptingojo Lochneso ežero link. Loch Nesas (Loch Ness) – didžiulis gėlo vandens ežeras, apipintas mitais ir įvairiausiomis istorijomis apie ežero pabaisą – Nesę. Aldourie pilis – 300 metų senumo barono pilaitė, apgalvotai perplanuota, pritaikyta kaip gražūs namai išskirtinei viešnagei, įsikūrusi ant kerinčio Loch Neso ežero kranto, apsupta 500 akrų sodų, miškų ir laukinių gėlių pievų. Esant galimybei, aplankome pilies sodus. Dunrobin pilis – viena didžiausių ir seniausių Škotijos pilių. Puikus interjeras, baldai, gobelenai ir paveikslai… Šalia pilies – erdvus sodas, kuriame vyksta medžioklinių sakalų pasirodymai. Sustojame prie Urguhart pilies griuvėsių, kadaise buvusi viena didžiausių Škotijos pilių, suvaidinusi svarbų vaidmenį karuose dėl škotų nepriklausomybės XIV a. Važiuojant ežero pakrantėmis išnyra aukščiausia Didžiosios Britanijos kalno Ben Nevio (1344 m) viršukalnė. Kalno papėdėje – Fort Viljamso miestelis su Kaledonijos kanalo šliuzų sistema. Esant galimybei, galima stebėti, kiek aukštai pakeliami laivai, norintys persikelti iš žemutinio ežero aukštutinio link. Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Paslėptas perlas, esantis tarp dviejų upių, aptvertas Cambo sodas yra vienas seniausių ir didžiausių geriausiai išsaugotų daržovių sodų Škotijoje. Su meile renovuotas ir atkurtas šiuolaikinio pasaulinio garso dizainerio Arne Maynardo. Sodas – tikras taikos ir ramybės oazė ir veiklos avilys. Nuolat prižiūrima nedidelės atsidavusių sodininkų komandos, tarp jo senovinių sienų auginama daugybė žolelių, gėlių, vaisių ir daržovių, todėl sodas yra toks pat gražus ir produktyvus. Sodas lankomas ištisus metus: galima užsukti pailsėti ramioje aplinkoje ir pamatyti, kaip sodininkai sunkiai dirba, kasa, sėja, nuima derlių; išbandyti gardžius produktus, pagamintus iš ką tik nuskinto derliaus. Sodas yra miške ir viskas tvarkoma taip, kad gausiai laukinei gamtai būtų sukurta gerai subalansuota ekosistema. Medienos ruoša tvarkoma taip, kad būtų palikta negyva mediena ir sukurta turtinga buveinė laukiniams gyvūnams ir skatinama sveika ekosistema. Jei spėsime, aplankysime Wemyss pilį, netoli Edinburgo iškilusią ant įspūdingos uolos virš jūros. Wemyss pilis yra laikoma kelių laikotarpių pastatu, o šiandieninėje pilyje yra daug elementų iš ankstesnių laikotarpių, tokių kaip XV a. bokštas bei XIX a. arklidės ir vartai. Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Vykstame į Škotijos sostinę Edinburgą. Pakeliui sustojame prie Škotijos sienos. Ekskursija pėsčiomis po Edinburgo senamiestį: Edinburgo pilis, iškilusi dar XIV a. ant bazaltinės uolos, kurioje saugomas legendinis Skono akmuo. Tai antras pagal turistų lankomumą objektas Škotijoje. Eidami Karališkos mylios (Royal Mile) keliu, pasiekiame karališkuosius Holyrood rūmus, Naująjį Škotijos parlamentą, Šv. Egidijaus (St. Giles) katedrą, kurioje iki šiol renkasi kilmingieji Usnies ordino nariai, vadovaujami karaliaus. Gotikinė Usnies koplyčia. Škotijos parlamentas. Pačiame miesto centre yra Holyrood parkas, kuriame stūkso Artūro sostas (Arthur‘s seat) – 250 metrų iškilusi kalva, nuo kurios atsiveria nuostabi miesto ir Šiaurės jūros panorama. Princesės gatvė elegantiškiausia miesto arterija: čia įsikūrę daugybę žinomų parduotuvių ir mažų krautuvėlių, siūlančių įsigyti įdomių daiktų (drabužių, papuošalų, meno dirbinių). Visgi svarbiausia čia yra „didingų laikų“ architektūra, iškiliausias paminklas rašytojui V. Skotui. Pakeliui – puikus parkas, gera vieta piknikui. Lankome „Little Sparta“ – soduose paskendusį ūkį, įsikūrusį Pentlando kalvose, netoli Edinburgo. Tai didžiausias Iano Hamiltono Finlay meno kūrinys. Finlay persikėlė į Stonypath ūkį 1966 m. ir, bendradarbiaudamas su savo žmona Sue Finlay, pradėjo kurti tarptautinį pripažinimą pelniusį sodą septynių akrų laukinės ir atviros pelkės teritorijoje. Bendradarbiaujant su akmens drožėjais ir kitais menininkais bei poetais, gimė daugybė Finlay sukurtų skulptūrų ir meno kūrinių, kurie yra neatsiejami nuo sodo, jūros ir žvejybos. Atskiri poetiniai ir skulptūriniai elementai iš medžio, akmens ir metalo yra išdėstyti atsižvelgiant į kruopščiai suplanuotą kraštovaizdį ir sodinimą. Tokiu būdu visas sodas yra meno kūrinys. Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Lankome botanikos sodą. Edinburgo Karališkasis botanikos sodas yra antras pagal senumą botanikos sodas Jungtinėje Karalystėje. Pagrindinė šio sodo paskirtis buvo vaistinių augalų tyrinėjimas bei būsimų medikų mokymai. Botanikos sodas užima 28 ha plotą. Jame auginama apie 13 300 augalų rūšių, arba maždaug 4 proc. viso pasaulio augalų rūšių. Sode galima ramiai pasivaikščioti, praleisti popietę ar tiesiog pasėdėti gražioje aplinkoje – tam skirta net 140 suoliukų. Jei spėsime, dar turėsime laisvo laiko Edinburge papietauti ar šiaip pasivaikščioti. Pervežimas į oro uostą. Skrydis namo.