Informacija
2025 m. sausio 30 – vasario 9 d.
Su kelionės vadovu iš Lietuvos
Kelionės kaina: 1500 Eur + lėktuvo bilietai (nuo 690 Eur)
Jei žavi arabų kultūra, bet jau įgriso jos paieškos Egipte, Tunise ar Arabų Emyratuose, keliaukime į Omaną! Šis sultonatas išliko neabejotina Arabija. Šalis tokia pat turtinga kaip Vakarų Europos valstybės, o ją valdo sultonas.
Omano sultonato istorija yra kupina vingrybių ir įdomybių. Pirmą kartą Omano vardas buvo paminėtas šumerų raštuose bronzos amžiuje, 2300 m. pr. m. e. Šalis tada vadinta Magan (vario išteklių regionas). Kyro Didžiojo laikais (apie 530 m. pr. Kr.) Omano žemes užkariavo persai. Po tūkstančio metų į šias žemes atėjo arabai. Omanas buvo viena pirmųjų šalių, priėmusių islamą. Daugelis Omano musulmonų priklauso ibaditų atšakai.
Beveik 800 metų Omano teritoriją valdė Arabų kalifatai, vėliau – portugalai. Galiausiai, kaip ir dauguma Arabijos žemių, Omanas perėjo į Didžiosios Britanijos rankas. Nuo 1971 m. šalis yra nepriklausoma valstybė. Omano istorija yra savotiškas paradoksas: nors nemaža jos dalis, ypač atokesnėse šalies teritorijose, lieka nežinoma, archeologai nuolat atranda kelis tūkstančius metų siekiančios istorijos liudijimų.
Omano laivų statybos ir prekybos tradicijos yra senesnės nei 4 tūkst. metų. Šalis turėjo ir kolonijų – didžiausia jų buvo Zanzibaras. Keletą šimtų metų omaniečiai aktyviai vertėsi vergų prekyba, kuri tęsėsi net iki 1970 m.
Omanas yra nevienalytė šalis. Vidinės šalies teritorijos laikomos mažiau draugiškomis atvykėliams, jose gyvena įvairios genčių grupės, o lankytojų ten būna nedaug. Kita vertus, pakrantė yra kosmopolitiška, su ilgalaikiais prekybos ir kultūros ryšiais, besitęsiančiais nuo senovės Mesopotamijos ir Persijos iki Portugalijos bei Britanijos.
Omane nepamatysite dangoraižių – šalis siekia kuo ilgiau išsaugoti autentiškumą. Tai išties nuostabu šiuolaikiniame, sparčiai besikeičiančiame pasaulyje. Čia galima savo akimis išvysti dykumų tradicijas, kurios stebuklingai dera su šiuolaikinėmis permainomis.
Gruodžio pabaigoje ir sausio pradžioje Omane vidutinė temperatūra siekia +26 °C – puikiai tinkama kelionėms. Tad keliaukime kartu pasimėgauti vasariška šiluma ir susipažinti su Omanu iš arčiau!
Į kelionės kainą įskaičiuota | · Ekskursinė programa; · pažintinė–poilsinė kelionė miniautobusu ir džipais su anglakalbiu gidu vairuotoju; · kartu vykstančio iš Lietuvos kelionės vadovo vertėjo paslaugos; · 9 nakvynės kokybiškuose 3* viešbučiuose/svečių namuose su pusryčiais ir autentiškoje arabiško stiliaus palapinėje; · 1 vakarienė Wahiba dykumoje; · įėjimo į programoje nurodytus objektus bilietai (išskyrus pažymėtus žvaigždute); · 4×4 dykumos safaris Wahiba dykumoje; · angliškai kalbantis vietinis gidas; |
Į kelionės kainą neįskaičiuota | · Tarptautinis skrydis Vilnius–Europos miestas – Maskatas; Maskatas –Europos miestas –Vilnius; · sveikatos draudimas kelionės metu (galime apdrausti BTA draudimu keliautojus iki 75 m. amžiaus); · lankomi objektai, programoje pažymėti žvaigždute: Ras al Jinzo vėžlių rezervatas (8 OMR – apie 18 Eur); Papildomos ekskursijos laisvu laiku Maskate ~ 30 Eur; · asmeninės išlaidos; arbatpinigiai gidams (3–5 Eur/asm./dienai) ir vairuotojui (2–3 Eur/asm./dienai); · transportas ir bilietai į pačių pasirinktus objektus laisvo laiko metu; · priemoka už vienvietį kambarį – 650 Eur. |
Pastabos | · Kelionės programa, objektų lankymo tvarka, mokamų objektų skaičius ar kainos gali keistis. · Lėktuvo bilietai negrąžinami ir nekeičiami, pinigai už juos negrąžinami. · Minimalus keliautojų skaičius grupėje – 8 turistai. Nesurinkus minimalaus turistų skaičiaus, kelionės kaina perskaičiuojama. · LR piliečio pasas turi galioti ne mažiau kaip 6 mėn. po kelionės pabaigos. |
Kelionės programa
Vakare atskrendame į Omano sostinę Maskatą. Pervežimas į viešbutį. Nakvynė viešbutyje.
Omano sostinė Maskatas yra vienas seniausių miestų pasaulyje. Pirmosios gyvenvietės čia įsikūrė dar prieš šešis tūkstančius metų prieš Kristų. Nors XX a. pabaigoje Maskatas pradėjo keistis ir modernėti, sostinėje nepamatysite dangoraižių – naujiems pastatams taikomi griežti aukščio ribojimai.
Daugiau nei 1000 metų Omanas buvo svarbi prekybos kryžkelė Persijos įlankoje ir garsėjo laivybos įgūdžiais. Iki šių dienų Maskatas išliko tankiausiai apgyvendintas šalies miestas, o jo pavadinimas reiškia vietą, kurioje išmetamas inkaras.
Pažintį su sostine pradėsime nuo didžiosios sultono Kabušo mečetės*, pastatytos 2001 metais. Tai pagrindinė mečetė Omane, kurios grindis puošia rankų darbo iranietiškas kilimas. Tradicinės omanietiškos architektūros mečetės projektą kūrė beveik visos islamiško pasaulio šalys, o smiltainis buvo gabenamas net iš Indijos.
Ištaiginga ir prabangi pagrindinė maldos salė gali sutalpinti 6600 maldininkų. Kabušo mečetė, dekoruota arkų ornamentais, drožinėtomis medžio durimis, elegantiškais šviestuvais ir kitomis prašmatnybėmis, primena ornamentuotą brangakmenių skrynelę. Tai ne tik maldos namai, bet ir islamiškos kultūros bei meno centras.
2011 metais atidarytas baltasis Maskato Operos teatras, pastatytas sultono Kabušo, didelio vakarų meno ir muzikos gerbėjo. Anglų architektų suprojektuotame teatre gali tilpti 1100 žiūrovų. Pastatą supa nuostabūs sodai, o viduje įrengtos kavinės, restoranai, prabangios parduotuvės ir meno galerija.
Al Alam rūmai – viena iš šešių oficialių sultono Kabušo rezidencijų – tapo Maskato simboliu. Šalia jų stūkso portugališki fortai dvyniai Al Jalali ir Al Mirani bei Jahili mečetė.
Bait Al Zubair muziejuje galima susipažinti su šalies kultūra ir turtingu paveldu. Stabtelėjus Al Riyam miesto parke prie gigantiškos smilkalinės, atsiveria įspūdinga miesto pakrantės panorama ir vaizdas į Sultono Kabušo uostą.
Grupės pageidavimu aplankysime garsųjį Ritz viešbutį, kuriame susipažinsime su prabangių „Amouage“ kvepalų, laikomų vienais brangiausių pasaulyje, istorija.
Vėliau pasivaikščiosime po senąjį Matros turgų (souq), dvelkiantį prieskonių, smilkalų, bosvelijų dervos ir miros aromatais. Turguje akis vilioja spalvingi audiniai, sidabro papuošalai ir kiti dirbiniai, kadaise garsinę Omaną visame pasaulyje.
Vakare – nakvynė viešbutyje.
Po pusryčių keliaujame vaizdingu Šabo vadės slėniu link Bimaho smegduobės. Tai viena gražiausių atvirų karstinių įdubų Omano įlankoje. Čia galima ne tik grožėtis gamtos stebuklu, bet ir, nusileidus laipteliais, išsimaudyti smaragdinio vandens baseinėlyje, tyvuliuojančiame tarpeklyje.
Vėliau siūlome įspūdingą pasivaikščiojimą siaurais keliukais tarpeklio šlaituose. Tai gali tapti vienu įsimintiniausių kelionės įspūdžių: turkio spalvos tvenkinukai, datulių ir bananmedžių plantacijos, kuriose skraido ryškiaspalviai tulžiai. Ištvermingiausių laukia urve pasislėpęs kalnų krioklys.
Suras – viena svarbiausių žvejų gyvenviečių. Tai istorinis jūrininkų miestas, išaugęs iš judrios prieskonių prekyvietės, jungusios Omaną su Rytų Afrika. Tikima, kad būtent čia gimė didysis keliautojas jūrininkas Sinbadas. Miestas garsėjo arabiškų medinių laivų, vadinamų Dhow, statyklomis. Keletą tokių laivų vis dar galima pamatyti plūduriuojančių vaizdingose miestelio pakrantėse. Žydra jūra ir geltonos, saulėtos pakrantės – tai vieni gražiausių Omano vaizdų.
Vakare vyksime į Ras al Jinzo vėžlių rezervatą*. Tai unikali vieta, kurioje žaliųjų jūrinių vėžlių patelės deda kiaušinius. Daugiausia jų galima pamatyti perėjimo sezono metu – vasarą, tačiau šią vietą verta aplankyti bet kuriuo metų laiku dėl nuostabios pakrantės.
Nakvynė viešbutyje arba svečių namuose.
Pusryčiai. Diena skirta poilsiui kurortiniame miestelyje Ras Al Hadas. Jei sąlygos bus palankios, ryte motorine valtimi plauksime į jūrą stebėti delfinų. Laukiniai paplūdimiai, ramaus užutėkio prieglobstis, iš jūros grįžtančios žvejų valtys su laimikiu, o vakare – skani vakarienė iš šviežiai pagautos žuvies.
Vakare pakrantėje galima stebėti žvaigždėtą dangų arba pasimėgauti ramybe prie vandenyno.
Nakvynė viešbutyje.
Dar prieš pusryčius kopose pasitiksime saulę. Grįžę ir papusryčiavę, keliausime į Birkat Al Mavzo kaimelį, esantį Džabal Al Akhdaro kalno papėdėje. Kaimelį supa datulių giraitės, o jį garsina vienas tobuliausių šalyje akvedukų. Čia įrengta senovinė Falaj Al Khatmeen drėkinimo sistema, saugoma UNESCO ir laikoma Omano indėliu į pasaulio žemdirbystės vystymą.
Tarp apgriuvusių namų yra išlikęs senovinis, žemėje įrengtas katilas, kuriame viso kaimo gyventojai troškindavo mėsą ir gamindavo tradicinį patiekalą – shuwa. Pagal galimybes aplankysime vaizdingą, tačiau jau apleistą Al Saybani kaimą, kuriame stūkso moliniai nameliai.
Dėl vandens gausos ir terasų, kuriose visus metus auginamos daržovės ir vaisiai, Al Akhdaro kalnai dar vadinami Žaliaisiais sodais. Čia yra gražiausia apžvalgos aikštelė, pavadinta Britanijos princesės Dianos vardu. Vėliau sustosime Diana’s Point ir Sayq apžvalgos taškuose. Dieną praleisime vaikščiodami terasomis, kvėpuodami gaiviu kalnų oru ir grožėdamiesi kvapą gniaužiančiomis panoramomis.
Siauru kalnuotu keliuku ir virš tarpeklio kabančiu mediniu tiltu pasieksime Al Sogaros (Al Suwjaros) kaimą, įsikūrusį aukštų kalnų šlaite. Čia ilsėsimės ir grožėsimės niekada nenusibostančiais kalnų peizažais.
Vėliau vyksime į Nizvą – vieną seniausių Omano miestų, buvusią šalies sostinę. Nakvynė viešbutyje.
Po pusryčių – pažintis su Nizva, Omano tradicijų širdimi. Iki pat 1959 m. Nizva ir aplinkinės teritorijos buvo nepriklausoma šalis, valdoma religinio lyderio – imamo. Praeityje tai buvo svarbus religinis, prekybinis, švietimo ir meno centras. Mieste gyveno valdytojai, mokslininkai ir menininkai. Senosios sostinės senamiestis – vienas didžiausių Persijos įlankoje.
Iki XX a. vidurio Omane veikė tik mektebės (musulmonų pradinės mokyklos), o mokslas buvo neprivalomas. Tik 2004 m. buvo įkurtas Nizvos universitetas. Lankysime vieną seniausių Omane – Nizvos fortą, pastatytą XVII amžiuje, kuris tapo miesto klestėjimo simboliu. Jei liks laiko, užsuksime į tradicinį miesto turgų paragauti garsiosios arabiškos chalvos, kurios pirkti atvyksta žmonės iš visų Omano kampelių.
Vėliau keliausime link aukščiausio kalno Omane – Jebel Shams (2997 m). Jo pavadinimas reiškia „Saulės kalnas“. Autobusu pakilę į kalną, pasivaikščiosime Omano „balkonais“ – terasomis, nuo kurių atsiveria nuostabūs vaizdai į Wadi Ghul – Didįjį Arabijos kanjoną. Lengvo žygio metu bus proga pasidaryti puikių fotografijų, o priėjus Sab Bani Khamis kaimo krioklį – galimybė išsimaudyti.
Po pasivaikščiojimo ir pasigrožėję gamta (trukmė apie 3,5 val.), aplankysime Al Hamra kultūrinį kaimą su Bait Al Safa istoriniu muziejumi, įkurtu šeicho namuose. Muziejus gyvai pasakoja apie Omano tradicijas. Čia galėsime patys išsikepti omanietišką duoną ar pasigaminti veido kaukę iš santalo medžio, rožių vandens ir kvapniųjų aliejų.
Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Išvykstame į Maskatą. Pakeliui aplankysime spalvingą Huqain tarpeklį. Bait Al Zubair muziejuje* galima susipažinti su šalies kultūra ir turtingu paveldu. Sustoję Al Riyam miesto parke prie gigantiškos smilkalynės, galėsime pasigrožėti miesto pakrantės panorama, atsiveriančia į Sultono Kabušo uostą. Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai viešbutyje. Laisva diena Maskate – poilsis arba savarankiški miesto tyrinėjimai. Pageidaujantys galės apsilankyti Operoje, patyrinėti Dimaniyat salas, apsipirkti arba įsigyti suvenyrų, taip pat leistis į savarankiškus vietos kultūros ir gamtos tyrinėjimus. Nuo ankstyvo ryto laiveliai plukdo į netoliese esantį gamtos rezervatą, kuriame gyvena reti paukščiai, gausu vėžlių, galima pasideginti ir pasimaudyti ar net panardyti. Priklausomai nuo sezono, galima plaukti stebėti banginių ir delfinų. Šias ekskursijas, už papildomą mokestį, bus galima užsisakyti vietoje. Galima rinktis iš dviejų programų: tik delfinų stebėjimą (trukmė – 2 val.), arba delfinų stebėjimą ir nardymą Bandar Khiran įlankoje (trukmė – 3 val.). Plaukiant laivu bus galima grožėtis Omano pakrante ir miesto vaizdais. Kapitonas padės atpažinti skirtingas delfinų rūšis. Jei nusišypsos laimė, galėsime pamatyti ir banginius. Vakare – pervežimas į oro uostą.